The books for your maturita

11. september 2012 at 21:31 | Taras |  Inspiration
V tomto článku bych vám chtěla nabídnout a doporučit pár knížek, které si můžete vybrat do povinné četby a rozhodně vás nebudou nudit.
Karel Hynek Mácha, 1. máj
Vůbec první knížka, kterou jsem z tohodle seznamu četla, bylo to kvůli referátu někdy v osmé třídě. Nejen, že je teňoučká, ale děj je jednoduchý a o výstavbě textu se vám bude taky dobře vyprávět. A určitě jeho styl psaní od všech ostatních rozeznáte. Film nedoporučuju používat jako předlohu k maturitě, ano, je tam sexy herec, film je sice plný sexu, ale příběh je JINÝ než v knize.

Jako listů šepotání
pode skálou při ozvěně,
znělo kolem bez přestání,
jednozvučně, neproměnně:
"Vůdce zhynul! - vůdce zhynul!" -

Jakub Arbes, Svatý Xaverius
Napínavý děj stěžuje jediná věc. starý jazyk. Knížka je útlá, příběh poutavý, dobře zapamatovatelný. Zase skoro v každé větě zaslechnete "svatý xaverius"takže když si ho vyberete k maturitě, určitě ho poznáte. Myslím, že z českých autorů je to ta nejlepší volba z tohoto období.
Jaký tudíž div, že nebylo mi nepříjemno, když mne navštívil přítel a příbuzný, malíř-krajinář zvučného jména, kterýž byl z Vídně výhradně jen za tím účelem zavítal do Prahy, by se zde z vlastního názoru seznámil s nejlepšími pracemi českých malířů?

Moliére, Lakomec
Další, útlá knížečka, kdo by řekl, že při knížce, která je několik století stará se člověk zasměje i dnes? Já očekávala, že to bude prostě.. Nevím, takový nucený humor, ale opravdu jsme se smála. Nahlas. Máte to rychle z krku, velkými písmeny. Děj je zapamatovatelný, jen doporučuji poznamenat si někam všechny postavy, které v ději vystupují.


 

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama